Chodzicie do liceum i marzycie o wycieczce do Stanów? W takiej sytuacji wymiana uczniowska do USA może Was zainteresować. To doskonały sposób na połączenie podróży z edukacją – wyjazd ten zapewni Wam moc doświadczeń i bez wątpienia zmieni Wasze życie. W dzisiejszym artykule poznacie podstawowe informacje na ten temat. 

High school exchange. Co to jest?

Jest to międzynarodowy program wymiany współfinansowany przez Departament Stanu USA. Wyjazdy do USA organizują specjalne firmy, które dbają o zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym uczniom. Dlatego trzeba liczyć się z kosztami związanymi za zapłatą za tę usługę. Dodatkowo rodziny wyjeżdżających uczniów muszą być przygotowane na zakup biletów lotniczych i wyposażenie swojego dziecka w kieszonkowe na drobne wydatki.

Na czym polega wymiana uczniowska do USA

Każdy uczeń, który dostanie się na wymianę, będzie mieszkał przez rok ze swoją host rodziną (rodziną goszczącą) i uczęszczał na zajęcia do amerykańskiego liceum, czyli high school. 

Warto pamiętać o tym, że po powrocie z wyjazdu musicie być gotowi na zaliczenie różnic programowych. W praktyce często zdarza się tak, że uczniowie wolą powtarzać cały rok w szkole. 

Jak dostać się na wymianę?

Wymagane jest spełnienie kilka kryteriów, żeby móc wziąć udział w procesie rekrutacji. Na początkowym etapie ważne jest zaświadczenie znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym oraz wysoka średnia ocen. Następnie, jak już zostaniecie zakwalifikowani do programu, rozpoczyna się poszukiwanie dla Was host rodziny. Czekają was rozmowy video, na których będziecie musieli przedstawić swoją osobowość, zainteresowania i motywacje do wzięcia udziału w wymianie. To rodzina goszcząca ostatecznie wybiera czy chce was przyjąć, czy nie.

Wymiana uczniowska do USA – zalety 

Czujecie, że kwestie organizacyjne Was przerażają? Poznajcie zalety wyjazdów na wymianę, które z całą pewnością pozwolą opanować początkowy stres.

  • Poznacie amerykańską edukację, która opiera się na większej ilości na zajęciach praktycznych o różnorodnym charakterze, np. fotografia, garncarstwo, baseball, teatr.
  • Wymiana uczniowska do USA to świetny sposób na naukę języka nie tylko w murach szkoły, lecz także poprzez host rodzinę. 
  • Wyjazd to szansa na zacieśnienie więzi z ludźmi ze Stanów, ale też innymi uczestnikami z programu.
  • Zanurzycie się w amerykańskiej kulturze. Poznacie święta obchodzone w USA, wasza host rodzina podzieli się z Wami kulturą i tradycjami.
  • Będziecie mogli zwiedzić kraj.
  • Wymiana szkolna do USA to przede wszystkim bogactwo niezapomnianych doświadczeń, które zostaną z Wami na całe życie.

Leave a comment