Nauka angielskiego jako drugiego języka może być trudnym zadaniem.

Ale gdy już się go dostanie, każdy wysiłek i czas poświęcony na naukę języka będzie tego wart. Biegła znajomość języka angielskiego sprawi, że podróżowanie będzie bardziej przyjemne. Nie musisz też czekać, aż najnowsza bestsellerowa książka lub hollywoodzki film zostaną przetłumaczone na Twój język ojczysty, aby się nimi cieszyć. Aby pomóc Ci w tym przedsięwzięciu, oto kilka praktycznych wskazówek, jak efektywnie uczyć się języka angielskiego.


1. Nauka zwrotów, a nie słów
Kiedy uczysz się angielskiego lub dowolnego języka, nie powinieneś uczyć się poszczególnych słów, ponieważ zapamiętywanie ich nie ma sensu bez kontekstu. Zamiast tego powinieneś uczyć się całych zwrotów. Zapamiętywanie znaczenia słów jest o wiele łatwiejsze, jeśli wiesz, co one znaczą i jak są używane w zdaniu.

2. Ucz się poprzez słuchanie
Chociaż czytanie podręczników może pomóc w nauce języka angielskiego, nie można polegać wyłącznie na nich. Podręczniki świetnie nadają się do nauki gramatyki i słownictwa, ale nie są zbyt pomocne przy prowadzeniu rozmowy. Jeśli chcesz nauczyć się mówić po angielsku, ucz się przez słuchanie, a nie przez czytanie. Słuchając więcej, będziesz mógł nauczyć się użytecznego słownictwa i gramatyki, nawet nie zdając sobie z tego sprawy i zapamiętując ich automatycznie.

3. Pierwszeństwo jakości przed ilością
Jeśli chodzi o naukę dowolnego języka, chodzi o jakość nad ilością. Zamiast uczyć się kilkudziesięciu nowych słów w krótkim czasie, należy skupić się na nauce jednego słowa i powtarzaniu go kilkadziesiąt razy. W ten sposób unikniesz przeciążenia informacją. Ponadto, strategia ta pozwala na umieszczenie znaczenia słów i zwrotów głębiej w mózgu. W rezultacie nie zapomnisz ich łatwo.

4. Naucz się gramatyki z historiami “punktu widzenia”
Jednym z najlepszych sposobów na naukę gramatyki jest słuchanie opowiadań opowiadanych w różnych czasach. Pomoże Ci to automatycznie i bardziej naturalnie poprawić swoją gramatykę angielską. Na przykład, jeśli opowiadanie zaczyna się od “Nie lubię bananów, ale chcę zjeść jeden”, to drugie powinno brzmieć “Nie lubiłam bananów, ale chciałam zjeść jeden”.

5. Słuchaj i odpowiadaj, nie słuchaj i nie powtarzaj
Jeśli chcesz poprawić swój angielski, nie używaj strategii stosowanej w podręcznikach do nauki języka angielskiego, która polega na “powtarzaniu za mówcą”. Zamiast bezmyślnie papugować słowa lub wyrażenia wypowiadane przez mówiącego, powinieneś odpowiadać na zadawane pytania. Na przykład, jeśli słuchasz podcastu lub filmu, zatrzymaj go co 20 do 30 sekund i stwórz krótkie podsumowanie tego, co zostało powiedziane.