Mówisz dobrze po angielsku i szukasz sposobów na podniesienie swoich kompetencji? Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji będą tzw. seriale do nauki specjalistycznego języka angielskiego. Pozwolą Ci one poszerzyć posiadaną już wiedzę ogólną o fachowe słownictwo spotykane w określonych dziedzinach. Czym są seriale specjalistyczne i jakie propozycje możecie znaleźć na popularnych platformach streamingowych? Sprawdźmy to!

Seriale do nauki specjalistycznego języka angielskiego – co to i dla kogo?

Obecnie występuje coraz więcej seriali specjalistycznych, czyli opowiadający o życiu określonej grupy zawodowej. Oczywiście świat medyczny, prawniczy, biznesu czy detektywistyczny stanowią często jedynie tło do przedstawienia wciągającej historii o ludziach, nie tylko ich życiu zawodowy, lecz także miłosnym.

Seriale do nauki specjalistycznego języka angielskiego mogą stanowić wyzwanie dla osób niewładających językiem na wysokim poziomie. Ponieważ do ich oglądania wymagana jest doskonała znajomość ogólnego słownictwa i gramatyki. W produkcjach takich można napotkać rozmaite trudności, m.in. żargon określonej grupy zawodowej czy szybkie tempo. Dlatego, jeżeli należycie do tej grupy to najlepiej nie rezygnuj z dodatkowych napisów.

Jednocześnie zapewniają one możliwość poszerzenia kompetencji lingwistycznych u grupy ludzi dobrze znających język i pragnących poznać go jeszcze lepiej. Zobaczamy, jaka oferta serialowa na Was czeka!

Propozycje seriali

Pod względem obszarów tematycznych wyróżniać można następujące seriale: prawnicze, medyczne, historyczne, biznesowo-polityczne, policyjne i kryminalne. Poniżej możecie zapoznać się z propozycjami tytułów dla osób zaawansowanych w języku angielskim.

Seriale medycznemedical dramas

  • Dr. House
  • Grey’s Anatomy

Trudności: słownictwo medyczne.

Seriale prawnicze – legal dramas

  • Suits
  • Good Wife

Trudności: dużo żargonu prawniczego, który może stanowić problem dla osób niezwiązanych z dziedziną prawa w życiu codziennym.

Dramaty historyczne (kostiumowe)period dramas

Trudności: archaizmy w języku. Jest to propozycja dla osób, które chcą zobaczyć, jak język ewoluował z biegiem lat.

Biznesowo-polityczne – business and political

  • Sukcesja

Trudności: szybkie dialogi, trudne do uchwycenia relacje między bohaterami.

Kryminalne police and crime dramas

  • The Fall
  • Sherlock
  • The Wire

Trudności: z reguły bardzo szybkie tempo, dynamiczne dialogi i żargon policyjny.

Leave a comment