Filologia angielska uchodzi za jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ doskonała znajomość języka angielskiego otwiera drogi do kariery w wielu miejscach pracy. Jednak czy anglistyka opiera się wyłącznie na nauce języka? I czy w czasach kiedy praktycznie każdy umie mówić po angielsku warto ją jeszcze studiować? Sprawdźmy to!

Czym nie jest filologia angielska?

Należy zacząć od tego, że wbrew powszechnej opinii filologia angielska nie jest kursem angielskiego. Często wiele osób wybiera te studia, ponieważ lubi się uczyć języka i czuje, że ma do tego dryg, jednak po przyjściu na zajęcia przeżywa rozczarowanie. Rozczarowanie, które wynika z tego filologia angielskiego to dużo więcej niż nauka języka. Wiele zajęć obejmuje wiedzę na temat kultury i historii krajów anglojęzycznych. Oznacza to, że będziecie uczyć się o Wikingach, wojnach w Wielkiej Brytanii czy rodzinie królewskiej.

Dlatego miejcie na uwadze to, że anglistyka oferuje znacznie szerszy zakres wiedzy niż po prostu naukę zasad gramatycznych i słownictwa.

Jakie są perspektywy po studiach?

Filologia angielska to studia, które posiadają różne specjalizacje. Różnią się one w zależności od uniwersytetu, dlatego przed pójściem na studia warto zorientować się, jaki program oferuje dana uczelnia. Do często wymienianych specjalizacji należą:

  • Nauczycielska

Nauczyciel nie tylko w szkołach państwowych, lecz także prywatnych i na uniwersytetach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Po tej specjalizacji bardzo dużo osób zaczyna od udzielania korepetycji, a z czasem zakłada własne szkoły językowe.

  • Translatorska

Specjalizacja ta umożliwi Wam pracę w biurach tłumaczeń. Będziecie mogli tłumaczyć zarówno teksty specjalistyczne, jak i książki. Studia pomagają także w przygotowaniu do egzaminu na tłumacza przysięgłego

  • Biznesowa

Po studiach możecie pracować jako pracownik/czka międzynarodowej korporacji. Uzupełnijcie swoją wiedzę o kursy z mediacji czy psychologii międzykulturowej, dzięki czemu zdobędziecie pozycję specjalisty w tym zakresie.  

  • Kultura i nowe media

To specjalizacja dla osób, które poszukują kariery w dziennikarstwie lub marketingu. Po jej ukończeniu śmiało możecie próbować sił w gazecie, w social mediach czy agencjach reklamowych.

Oczywiście wszystkie specjalizacje na kierunku filologia angielska łączą te same podstawowe przedmioty takie jak praktyczna nauka angielskiego czy historia i literatura. Odpowiadając na tytułowe pytanie, czy warto studiować filologię angielską – warto o tyle, o ile jesteście otwarci na wiedzę zarówno o języku, jak i kulturze krajów anglojęzycznych.

Leave a comment