Mówi się, że motywacja jest kluczem do sukcesu, ale co zrobić, gdy nam jej brakuje. Z pomocą przychodzi dobry plan – nie tylko wzmocni on chęci do nauki, lecz także pomoże okiełznać stan paniki, który towarzyszy chaotycznym sytuacjom. W niniejszym artykule przyjrzymy się zagadnieniu pt.: planowanie nauki. Sprawdzimy, jakie są zalety tej czynności i jak zrobić to najlepiej.

Po co planować naukę?

Zacznijmy od rzeczy oczywistych – planowanie nauki ma sens. Zalety, które wypływają z tej aktywności to m.in.:

  • oszczędność czasu

Siadając do nauki wiemy od razu, za co się zabrać i ile materiału chcemy danego dnia przerobić. Oczywiście najłatwiej planować, kiedy czeka nas jakiś deadline. Wtedy można sensownie podzielić materiał na dni czy godziny, wyznaczyć czas na przyswajanie po kolei określonej części materiału oraz wygospodarować go również na powtórki tego, czego wcześniej się nauczyliśmy.

  • większa motywacja

Mając sensowny harmonogram, będziemy bardziej sumienni.  Ponieważ usystematyzowany plan działania daje nam realne szanse, że wykonamy poszczególne zadania. Ponadto przekłada się on na większy spokój i motywację oraz chęci do podjęcia nauki.

  • obserwacja postępów

Jest ona nieodzowny elementem dalszych chęci do rozwijania wiedzy. Już dawno udowodniono, że odhaczanie na liście kolejnych punktów wpływa na wzrost poczucia efektywności z nauki i zadowolenia z wykonanej pracy.

Planowanie nauki. Jak zrobić to najlepiej?

Określ zadania i ich cel

Należy zacząć od rozpisania planu w odnoszących się do konkretnych zagadnień punktach. Dodatkowo warto zawrzeć poszczególne podpunkty wewnątrz większych obszarów tematycznych. Można zrobić to na kartce papieru, ale najlepiej wydrukować wzór kalendarza i w rubryce odpowiadającej danemu dniu wypisać co będziemy wtedy powtarzać.

Zadbaj o swoje otoczenie

Cichy, dobrze oświetlony pokój, niezagracone biurko i wygodne krzesło. Ergonomia miejsca pracy ma ogromne znaczenie dla przyswajania wiedzy.

Wyznacz czas na naukę i na relaks.

Możecie zastosowanie metodę pomodoro, czyli 25 minut nauki i 5 minut przyjemności.

Bądź offline

Jeśli media społecznościowe za bardzo Was rozpraszają, to skorzystajcie ze specjalnych aplikacji, które blokują do nich dostęp na określony przez Was czas.

Atrakcyjna nauka

Róbcie notatki, zapisując wszystko w angażujący umysł sposób tak, żeby chcieć do tego wracać. Tworząc np.:

  • fiszki,
  • notatki w tablecie/na kartce okraszone ładnymi grafikami, boldowaniem i kolorystycznym wyróżnieniem słów kluczowych- w takich sposób mózg najlepiej zapamiętuje.

Tak więc sami widzicie, że planowanie nauki na ogromny sens. Pozwala wzmocnić poczucie kontroli nad tym, co robicie i przekłada się na sukces.

Leave a comment