Irlandia kojarzy się z zielonymi krajobrazami, mitycznymi wierzeniami i zimnym piwem. Pomimo swoich zalet, kraj ten nie należy to najczęściej wybieranych miejsc na urlop. Niskie temperatury i wysokie ceny mogą stanowić przyczynę tej sytuacji. W dzisiejszym artykule przekonamy Was jednak, że wycieczka do Irlandii jest naprawdę warta uwagi. Dowiedzmy się zatem, co warto zobaczyć na tej zielonej wyspie.

Wycieczka do Irlandii – te miejsca warto zobaczyć

  • Dublin

Wycieczka do Irlandii najczęściej rozpoczyna się właśnie tu – stolicy tego kraju. Miasto to cieszy się popularnością na tzw. city-break. Zresztą nie ma się co dziwić, ponieważ można zobaczyć w nim historyczne miejsca takie jak Long Room w bibliotece Trinity College czy zasmakować piwa i klimatu irlandzkich pubów na dzielnicy Temple Bar.

  • Park Narodowy Killarney

Usytuowany w południowo-zachodniej Irlandii park Killarney to istna gratka dla miłośników natury. Jeziora, lasy, góry – to właśnie czeka Was na terenie tego rezerwatu. Znajdziecie tu m.in. najwyższą górę Irlandii, czyli Carrauntoohil (1038 m n.p.m.). Bardzo polecana jest wycieczka na szczyt Torc (535), z którego rozpościera się widok na jeziora Killarney i wcześniej wspomnianą górę.

Na terenie parku znajdzie też coś dla fanów historycznych budowli: franciszkański klasztor z połowy XV wieku czy XIV-wieczny zamek Ross.

  • Grobla Olbrzyma

Z kolei w Irlandii Północnej znajduje się słynna Grobla Olbrzyma. Obiekt, jako jedyny w tej części kraju, wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Grobla Olbrzyma jest formacją skalną, na którą składa się ok. 40 000 bazaltowych kolumn. Skały te ułożyły się w tej nietuzinkowy sposób w wyniku erupcji wulkanu, jednak jednocześnie powstały inne teorie na temat powstania tego miejsca. Niektórzy wierzą, że zbudowane zostało one przez olbrzyma Finna MacCool’a, który miał stoczyć walkę ze szkockim olbrzymem Benandonnerem. Dlatego właśnie stworzył groblę, służącą do przejścia do Szkocji. W wyniku intrygi i niespodziewanych zdarzeń została ona jednak zburzona przez jednego z nich i to, co widzimy dzisiaj to pozostałości mitycznego mostu.

Poznaliście trzy najważniejsze miejsca w Irlandii: Park Narodowy Killarney na południu, Groblę Olbrzyma na Północy oraz stolicę. Wszystko wskazuje na to, że czeka Was pełna natury i historycznych akcentów wycieczka do Irlandii.

Leave a comment