Mówi się, że najlepszym sposobem na naukę języka obcego jest używanie go na co dzień w rozmowach z innymi. Byłoby to trudne bez znajomości podstawowego słownictwa i zasad gramatycznych, jednak im szybciej zaczniecie sprawdzać swoje umiejętności w mowie, tym lepszych i szybszych efektów możecie się spodziewać. Zastanawiacie się gdzie znaleźć osoby do rozmowy w języku angielskim? W niniejszym artykule dowiecie się, czym jest tandem językowy i dlaczego warto z niego skorzystać.

Tandem językowy. Co to?

Tandem językowy nazywany inaczej internetową wymianą językową to sposób na ćwiczenie języka. Na specjalnych aplikacjach mobilnych znaleźć możecie osoby z całego świata, które są chętne na wzajemną naukę języka poprzez pisanie czy nagrania audio/rozmowy. Jest to najczęściej całkowicie darmowy sposób edukacji, wystarczy pobrać tylko aplikację mobilną, np.: Tandem, Busuu, HelloTalk. Możecie też spróbować znaleźć partnera na uczelni – osoby przyjeżdżające na Erasmusa bardzo często są otwarte na taką formę nauki.

Jak to wygląda?

Metoda ta polega na znalezieniu sobie partnera/partnerów (w tym wypadku anglojęzycznych), którzy są zainteresowani nauką Waszego natywnego języka. Wchodzicie w rolę nauczyciela języka polskiego dla osoby, z którą piszecie. Natomiast ona rekompensuje Wam tym samym, tyle że w języku angielskim.

Internetowa wymiana językowa. Dlaczego warto?

  1. Poznacie język od podszewki, nie tylko zasady gramatyczne i słownictwo, lecz także kolokwializmy czy slang.
  2. Nauka języka obcego to nie jedyną korzyścią, jaką możecie wynieść z językowego tandemu. Jest to również szansa, żeby poznać ludzi z całego świata i nawiązać ciekawe międzykulturowe przyjaźnie.
  3. Rozwiniecie również wiedzę o kulturze i tradycjach w innych krajach na świecie, podnosząc tym samym międzykulturowe kompetencje.

Tandem językowy. Czy należy się do niego przygotować?

Jeśli chodzi o tandem językowy opierający się na wcześniej wspomnianych aplikacjach, to z reguły wymiana językowa przybiera luźny charakter. W związku z tym nie musisz organizować podręczników ani posiadać doświadczenia w nauczaniu. Chodzi o poznawanie się z drugim człowiekiem za pomocą języka – liczy się zabawa i otwartość umysłu. Oczywiście w zależności od rodzaju nawiązanej relacji możecie umówić się na bardziej profesjonalne nauczania uwzględniające ćwiczenia gramatyczne czy językowe, jednak na początku najważniejsza jest po prostu rozmowa o życiu i zainteresowaniach. Koniecznie spróbujcie tej formy nauki języka – tandem językowy może być naprawdę wartościowy!

Leave a comment