Ten kamienny zabytek od wielu lat znajduje się w centrum zainteresowań naukowców. Badacze historii oraz archeolodzy zadają sobie pytanie w jaki sposób starożytne ludy go stworzyły i jakie miało być jego zastosowanie. W niniejszym artykule poznasz ciekawostki i tajemnice Stonehenge.

Stonehenge. Ciekawostki

Stonehenge jest co prawda najbardziej znaną, ale nie jedyną formacją kamienną utworzoną przez człowieka. W Wielkiej Brytanii znaleźć można ponad 1000 kamiennych kręgów. Zastanawiasz się dlaczego to właśnie Stonehenge przyciąga rok w rok rzesze turystów?

  • Ten kamienny zabytek liczy dużo więcej lat niż egipskie piramidy i prawdopodobnie jest najstarszym zachowanym obiektem, który powstał dla celów sakralnych.
  • Historia pogańskich wierzeń jest w nim zaklęta.
  • Miejsce to owiane jest rozmaitymi legendami. Najbardziej popularna z nich głosi, że za budową Stonehenge stały kamienne olbrzymy.

A co mówią naukowcy? Informują oni, że budowa Stonehenge trwała przez ponad 1000 lat, a początek prac datuje się na 5000 lat temu. Oznacza to, że proces tworzenia go trwał od neolitu do epoki brązu. Godny uwagi jest także fakt, że do jego budowy wykorzystano dwa rodzaje kamieni. Te większe pochodzą z Marlborough Downs, a mniejsze (bluestone) z Walii.

Tajemnice

To co intryguje w tym prehistorycznym zabytku, to nieprzypadkowy układ kamieni zorientowany względem Słońca i Księżyca – ponoć ich położenie zmieniało się w czasie.

Na temat Stonehenge powstało wiele spornych teorii. Z jednej strony zabytek ten można traktować jako obserwatorium astronomiczne, a z drugie jako miejsce do oddawania czci Słońcu i Ziemi. Pierwsza teoria sugeruje, że krąg 30 zewnętrznych kamieni oznacza dni miesiąca, a pięć skał znajdujących się wewnątrz okręgu miałoby rzekomo uzupełnić 365 dniowych cykl roku. Natomiast cztery kamienie, które ustawiono obok, można by potraktować jako wyznacznik co czteroletniego roku przestępnego.

Druga teoria podkreśla, że było to miejsce do wypełniania pogańskich obrzędów do Słońca. Możliwe jest też, że służyło do kultu przodków, a nieśmiertelni kamienny surowiec traktowano jako symbol ciągłości życia.

Tak naprawdę zagadka tej budowli cały czas wymaga rozwiązania i nadal nie wiemy jakie było pierwotne przeznaczenie tego kręgu. Jedno jest pewne! Stonehenge to owiane tajemnicą miejsce. Tajemnicą, która dodaje mu magii i bez wątpienia sprawia, że jest tak chętnie odwiedzane przez turystów.

Leave a comment