Historia rodu Windsorów i podsumowanie panowania królowej Elżbiety II 

Na tle innych krajów brytyjską rodzinę królewską uznać można za tą najbardziej znaną. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że informacja o śmierci królowej Elżbiety sprawiła, że rodzina królewska znalazła się na ustach całego świata. Wiele osób podjęło się podsumowywania działalności monarchini, która, krótko mówiąc, wzbudzała ambiwalentne emocje. Zastanawiacie się dlaczego? W niniejszym artykule przyjrzymy się rodzinie królewskiej w Wielkiej Brytanii, a szczególną uwagę poświęcimy zmarłej niedawno królowej Elżbiecie II.

Dynastia Windsorów

O tym, że rodzina królewska w Wielkiej Brytanii należy do dynastii Windsorów, wie większość osób. Jednak interesujący może okazać się fakt, że w 1917 Jerzy V w sposób arbitralny zdecydował się nazwać tak swój ród. Decyzja ta podyktowana była negatywnym wydźwiękiem ich poprzedniej nazwy – Koburgowie. Jej niemieckie brzmienie nie wzbudzało w tamtych czasach pozytywnych reakcji wśród społeczeństwa.

Rodzina królewska w Wielkiej Brytanii – władcy

Od 1901 roku na brytyjskim tronie zasiada dynastia Koburgów – począwszy od Edwarda VII, kończąc na obecnym władcy Karolu III.

Elżbieta II sprawowała władzę od 1952 do 2022 roku, co oznacza, że była najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii. Jej koronację obserwowały miliony. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z rozwojem mediów, co sprawiło, że transmitowano je w telewizji. Jednak ten medialny postęp niósł za sobą też niekorzystne konsekwencje. Królowej Elżbiecie II coraz trudniej było zatuszować skandale rodzinne: od kontrowersyjnych romansów po konflikty między rodzeństwem. Te i inne niesnaski wpływały na niekorzyść dla wizerunku rodziny królewskiej

XX wiek był to bardzo burzliwy czas w historii świata, a wydarzenia takie jak I i II wojna światowa, dekolonizacja i przełomowe przemiany społeczne wyznaczały losy królewskiego rodu.

Jeśli chodzi o całokształt działalności Elżbiety II, to jak to zwykle bywa, świat lubi się dzielić na pół. Dlatego przez część ludzi królowa była oraz jest uwielbiana i wnoszona na barykady. Z kolei druga połowa nie może zapomnieć jej obojętności wobec zbrodni, jakie popełniła jej rodzina, tj. rasizm, niewolnictwo, kolonializm i śmierć miliona ludzi w Kenii.

Dla osób zainteresowanych poczynaniami królowej Elżbiety II godnym polecenia jest serial The Crown. Ta światowej klasy produkcja pozwoli Wam prześledzić losy brytyjskiej rodziny królewskiej.

Leave a comment