Metoda Callana w nauce języka angielskiego – czy warto? Metoda Callana w nauce angielskiego jest popularna zarówno wśród osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Sprawdź  dlaczego metoda jest tak skuteczna!


Metoda Callana w nauce języka angielskiego – czy warto?

Nauka angielskiego cztery razy szybciej? A może gwarancja szybkiej i efektywnej nauki? Tym właśnie przekonywali nauczyciele metody Callana. W Polsce jest jedną z popularnych od lat metod nauki. Na czym ona polega? Czym wyróżnia się na tle innych metod?

Czym jest metoda Callana w nauce języków?

Przez wiele lat metoda była popularna w różnych miejscach na świecie. Metoda Callana w nauce angielskiego jest jedną z metod bezpośrednich. Co oznacza, że na początku każdy, kto decyduje się na tę metodę jest zobowiązany do przyswojenia najważniejszej umiejętności, czyli do słuchania. Dopiero później ćwiczone jest mówienie, a na końcu pisanie. Zastanawiasz się, jak skutecznie można wykorzystać tę metodę? Metoda Callana przede wszystkim polecana jest osobom początkującym. Dlaczego? Ponieważ daje ona możliwość i szansę na osłuchanie się z językiem i zaznajomienie się z obowiązującymi regułami i zasadami gramatycznymi.

Jednym z najważniejszych wyróżników tej metody jest to, że uczeń nie przyswaja żadnych reguł gramatycznych. Zadziwiające? Polega to na tym, że w trakcie nauki, osłuchiwania się z językiem uczeń zaczyna intuicyjnie używać obowiązujących reguł gramatycznych. Ponadto lekcja oparta jest na schemacie pytanie – odpowiedź. Nauczyciel zadaje pytanie uczniowi, a ten ma szybko na nie odpowiedzieć. Dzięki temu uczeń zdobywa łatwość w mówieniu i prowadzeniu dialogu, równocześnie przyswajając kluczowe struktury gramatyczne.

Nauka języków metodą Callana – zalety

Nie ma wątpliwości, że ta metoda ma wiele zalet. Metoda Callana w nauce angielskiego zyskała sobie sympatyków właśnie dzięki swoim mocnym stronom. Jakie ma zalety? Przede wszystkim:

  • gwarantuje stały i intensywny kontakt z angielskim (lekcje odbywają się tylko po angielsku),
  • to okazja do szybkiej nauki słownictwa i gramatyki (poprzez ciągłe powtarzanie zasłyszanych zwrotów),
  • pomaga przełamać barierę językową – lekcje opierają się głównie na mówieniu, odpowiadaniu na pytania, d latego uczeń musi stale rozmawiać po angielsku, co przekłada się na swobodę wypowiedzi.

Choć brak nauki gramatyki może być wadą tej metody, to warto z niej skorzystać głównie po to, aby zyskać swobodę w używaniu języka. Nacisk na mówienie i słuchanie, które są wyróżnikiem tej metody doskonale sprawdzi się zarówno dla osób początkujących, które dopiero co zaczynają przygodę z językiem angielskim, ale także dla osób, które są na wyższym poziomie, a chcą zadbać o swoje mówienie i zyskać większą swobodę w posługiwaniu się językiem.