Szukacie skutecznych sposobów na naukę języka, ale jednocześnie zależy Wam na metodzie innej niż te standardowe? W takim razie bez wątpienia zainteresuje Was metoda 5s do nauki angielskiego. Nie wykorzystuje one fiszek, mnemotechnik czy innych narzędzi typu 1000 najczęściej używanych słówek i zwrotów. A zatem na czym polega jej wyjątkowość? Zapraszamy do lektury.

Co to jest metoda 5s do nauki angielskiego?

Metoda 5s do nauki angielskiego została stworzona przez Piotra Marte. Podszedł on do tego tematu w sposób innowacyjny i inny od dotychczas znanych. Nie ma w niej wkuwania zasad gramatycznych czy słownictwa, ale przyswajanie ich w sposób nieświadomy. Co to znaczy?

Zasady 5s

Metoda ta opiera się na zmysłowej nauce języka, w której od zrozumienia i interpretacji ważniejsze jest jego poczucie. Głównym zamysłem jest zmiana podejścia w przyswajaniu nowych słówek. Zamiast tłumaczyć je w głowie, należy nauczyć się je odczuwać wszystkimi zmysłami

Przykładowo zacząć postrzegać słowo rain (deszcz) przez pryzmat wszystkim pojedynczych doświadczeń z nim związanych, tj. uczucie kropli deszczu na skórze, dźwięki odbijających się o podłogę porywistych kropel czy ostatnie wspomnienie związane z deszczem.

To, co liczy się tu bardziej od tworzenia historyjek pamięciowych, to odczuwanie własnych doświadczeń związanych z danym słówkiem. Ucząc się w ten sposób, rozumiesz słówka bez ich tłumaczenia.

Czy ta metoda sprawdzi się u wszystkich?

Kurs metodą 5s składa się z podręcznika i prezentacji multimedialnych, w których znaleźć można konkretne przykłady historii z życia – a wiadomo, że wtedy wiedza staje się nagle łatwiej przyswajalna.

W metodzie tej nie ma powtarzania, które u większości osób przekłada się na obniżoną motywację do nauki. Tutaj nauka ma kojarzyć się z przyjemnością.

Jednak może nie być to metoda dobra dla wszystkich. Z pewnością zachwycone będą nią osoby z bogatą wyobraźnią i wysoką wrażliwością, którym bujanie w obłokach przychodzi naturalnie. Natomiast ludzie, którzy mają szczególnie logiczny mindset mogą poczuć się zakłopotani. Dlatego, o ile jesteście otwarci na zabawę z językiem, o tyle się nie zawiedziecie.

Leave a comment