Na lata 50 XX wieku w USA spojrzeć można przez pryzmat zimnej wojny i wypływającego z niej napięcia w przestrzeni społecznej. Ten rozdrażniony nastrój znalazł swoje odbicie także w obszarze filmowym. Dlatego kino amerykańskie o latach 50. XX wieku to wysyp filmów science-fiction, które rozprawiały się z buzującymi w społeczeństwie lękami przed inwazją ZSRR. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, przedstawiającego historię USA lat 50 w soczewce kina.

Kino amerykańskie o latach 50. XX wieku

1.   Szczyt zimnej wojny i prezydentura Eisenhowera

W latach 50 na prezydenta wybrano republikanina Dwighta Eisenhowera. Pomimo trwającej od 1947 roku zimnej wojny pomiędzy ZSRR a USA udało mu się ostudzić rozgorączkowane nastroje społeczne. Podczas 8-letniego okresu sprawowania przez niego władzy Stany Zjednoczone rozkwitły:

  • wzrosły pensje,
  • zaczęło rodzić się coraz więcej dzieci
  • oraz zniesiono segregację rasową w szkołach.

A co na ten temat ma do powiedzenia kino?

Koniecznie sprawdźcie film science-fiction pt.: „Dzień, w którym zatrzymała się ziemia”. W sposób metaforyczny próbuje on rozprawić się z nuklearnym lękiem panującym w amerykańskim społeczeństwie.

2.   Antykomunizm

Republikanin Joseph McCarthy zapoczątkował ruch mający na celu pozbawione skrupułów poszukiwanie i prześladowanie osób związanych z komunizmem (maccartyzm).

Infiltracja komunistyczna odbywała się m.in. poprzez prowadzenie propagandowych kampanii, badanie lojalności pracowników instytucji życia publicznego czy liczne przesłuchania.

W sferze kinowej godnym polecania jest film „Inwazja porywaczy ciał”, czyli gatunkowe s-f trafnie komentujące tamtą rzeczywistość.

3.   Sytuacja kobiet w Stanach Zjednoczonych

Matka, żona i gospodyni domowa. W taki sposób właśnie widziana była kobieta w latach 50 XX wieku. Wizerunek ten był skutecznie podtrzymywany przez mass media. Jednocześnie te silnie utarte role społeczne przyczyniły się do rozwoju ruchów feministycznych, które sprzeciwiały się kreowanej przez mężczyzn kobiecej roli.

Film “Uśmiech Mona Lizyopowiada o nauczycielce w szkole żeńskiej, która stara się pokazać swoim uczennicom, że ich życie to coś więcej niż dom i opieka nad dziećmi.

Leave a comment