Kino amerykańskie o latach 90 oscyluje wokół tematu wojny w Zatoce Perskiej. Z kolei wielkie wytwórnie filmowe w USA dostarczały w tamtych czasach tzw. kinowe odgrzewane kotlety. Pomimo trendu na remake, powstało wtedy także wiele filmów legendarnych, które po dziś uchodzą za najlepsze i najpopularniejsze. Jeśli jesteście ciekawi tego temu, to zachęcamy do przeczytania artykułu.  

Tło historyczne

W latach 90 prezydenturę w kraju objął należący do Partii Republikańskiej George Bush. Za jego kadencji, podczas trwającej wojny w Zatoce Perskiej, USA dokonało interwencji w Iraku. Był to amerykański wyraz braku poparcia dla rządu i prezydenta Iraku Saddama Husajna oraz agresji wymierzonych w Kuwejt. Cała wojna rozchodziła się o dostęp do terytorium z polem naftowym, które uchodzi za jedno z największych na świecie. Słynna amerykańska operacja o nazwie „Pustynna burza” miała położyć kres tej irakijskiej inwazji. W efekcie tej oraz innych interwencji, np. operacji „Nagły grom”, wojna została zakończona, a Irak spotkał się z licznymi sankcjami ze strony ONZ.

Kino amerykańskie. Propozycje filmów.

Film „Bohaterowie z Pustynnej Burzy” podejmuje temat amerykańskich interwencji w Iraku. Obfity jest w sceny akcji militarnych nie tylko nakręconych w fikcyjnych warunkach, lecz także w prawdziwe ujęcia z wojny, które zostały dołączone do filmu.

Z kolei film pt.: „Rajd na tyły wroga” to opowieść o amerykańskich żołnierzach, których zadaniem było zlikwidowanie baterii rakiet SCUD. Irak wystrzelił je na teren Izraela, aby sprowokować ten kraj do militarnej reakcji.

Lata 90, a amerykański przemysł filmowy

A co działo się w przemyśle filmowym w latach 90? Schyłek XX wieku to czas ekranizacji, sequeli i remaków. Sami widzicie, że asekurantyzm Hollywood widoczny był jak na dłoni. Wielkie wytwórnie częściowo osiadły na laurach i skupiły się na nagrywaniu kontynuacji kasowych hitów. Jak to z kolejnymi częściami bywa, udawało im się to z mniejszym i większym sukcesem. Z najbardziej znanych filmów wpisujących się w ten trend wymienić można: „Ojciec chrzestny III”, „Terminator II: Dzień sądu”. Jednocześnie Kino amerykańskie tego okresu spłodziło wiele klasyków takich jak: „Titanic”, „Matrix” czy „Leon Zawodowiec”. Zapewne doskonale znacie te tytuły, jeśli jednak ich nie widzieliście, to zachęcamy do seansu.

Leave a comment