Historię lat 40 ubiegłego wieku wyznaczają zmagania wojenne spowodowane II wojną światową. Początkowy brak zaangażowania militarnego, niespodziewany atak Japończyków i ostatecznie pełny udział w tej brutalnej wojnie. W taki sposób, w telegraficznym skrócie, można opisać historię USA. Jesteście zainteresowani tą tematyką? Dobrze się składa, bo kinematografia ma wiele do zaoferowania jeśli chodzi o przybliżenie realiów tych krwawych czasów. Sprawdźmy, jak wygląda historia USA przez pryzmat filmów.

Historia USA – II wojna światowa

Zacznijmy od zaprezentowania historycznego kontekstu. Stany Zjednoczone były krytycznie nastawione do ideologii nazistowskiej, jednak na początku nie zaangażowały się zbrojnie w konflikt. Dopiero w 1940 roku, gdy Niemcy z powodzeniem rozbijały Francję i następnie Wielką Brytanię, USA zaczęło się niepokoić – niemiecka dominacja stanowiła zagrożenie dla pozycji USA na świecie.

Jednak oficjalne Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej dopiero 7 grudnia 1941 roku. Związane to było z niespodziewanymi atakiem Japończyków na bazę wojskową Pearl Harbor. Od tego momentu udziału USA w europejskich walkach był już tylko kwestią czasu.

Historia USA przez pryzmat filmów

Tematyka II wojny światowej była, jest i zapewne będzie podejmowana przez kino. Na ten moment powstało wiele produkcji, które mają na celu rozprawienie się z tym brutalnym okresem w historii świata. Jeśli chodzi o losy USA, to można wyróżniać następujące filmy:

  • Pearl Harbor

Jest to historia przyjaźni dwóch mężczyzn oraz miłości jednego z nich do kobiety, a wszystko to rozgrywa się na tle wojennych zmagań. Jeden z mężczyzn wstępuje do grupy ochotników, której celem jest pomoc Brytyjczykom w wojnie o Anglię – zostawiając tym samym ukochaną i przyjaciela. Po powrocie z Europy umieszczono go (wraz z przyjacielem) do stacji w Pearl Harbor, która zostaje zaatakowana przez Japończyków. Film pokazuje, jak wyglądała historia USA na początku II wojny światowej. 

  • Przełęcz Ocalonych

Bitwa o japońską wyspę Okinawę, której wygrana oznaczałaby koniec dla Japonii.

Film ten opowiada o losach sanitariusza-pacyfisty, który odmówił noszenia broni. Początkowo wyśmiewano go za antywojenne zachowanie. Jednak z czasem okazało się, że to właśnie on zachowuje się z niespotykaną wcześniej brawurą, ratując rannych żołnierzy.

Temat walki na Okinawie w ciekawy sposób podejmują również dwa filmy Clinta Eastwooda: Sztandar Chwały i Listy z Iwo Lwy. Reżyser przedstawił za ich pomocą historię walk z dwóch perspektyw: pierwszy dotyczy USA, natomiast drugi Japonii.

Filmy noir i rozwój telewizji

W lata 40, po zakończeniu wojny, w kinie amerykańskim pojawił się nurt filmów noir. Obejmuje on produkcje detektywistyczne i mroczne romanse w reżyserii Hitchcocka, Orsona Wellesa czy Johna Hustona. Jednak coraz częstsze pojawienia się telewizji w domach amerykanów przyćmiło popularność kina, a Złota Era Hollywood, o której mogliście przeczytać we wcześniejszym artykule, zaczęła przeżywać kolejny zmierzch. 

Leave a comment