Krach na giełdzie, liczne samobójstwa, złota era Hollywood? Tymi słowami właśnie opisać można lata 30 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Sprawdźmy zatem, czym był wielki kryzys oraz co jeszcze wyróżnia ten zgubny dla psychiki ludzkiej okres. W niniejszym artykule poznacie też filmy o historii USA opowiadające o losach zwykłych ludzi w dobie Wielkiego Kryzysu w USA.

Czasy wielkiego kryzysu – krach na giełdzie

Lata 20 XX w. stanowią okres świetność USA: wzrost zarobków, masowy zakup samochodów przez mieszkańców oraz hossa na giełdzie. Tak, dokładnie! Amerykanie inwestowali w coraz więcej akcji na giełdzie, nieroztropnie oddając się gorączce spekulacyjnej.

Ślepa wiara w to, że ceny akcji będą stale rosły, musiała się kiedyś na nich odbić. Dlatego niestety już w 1929 roku doszło do załamania na giełdzie – indeks akcji spadał lawinowo, a tysiące osób straciło majątek życia. W wyniku wielkiego kryzysu, trwającego do 1933 ponad czterdzieści tysięcy osób odebrało sobie życie. Jego skutkiem było także bezrobocie, pogorszenie stanu rolnictwa czy handlu.

Jednak po 4 latach, czyli w 1933 roku, USA się odkuło, a w sferze publicznej rozpoczęła się złota era Hollywood. Gwiazdy kina były na ustach wszystkich, ludzie żyli ich romansami, kłopotami i marzyli o ich fortunach. Właśnie wtedy przemysł filmowy przeżywał niebywały rozkwit, produkowano aż 400 filmów rocznie, które przyciągały miliony widzów do amerykańskich kin.

Rys historyczny tego okresu już znacie! W takim razie pozostaje odpowiedzieć na pytanie, po jakie filmy o historii USA, opowiadające o tym okresie, warto teraz sięgnąć?

Filmy o historii USA – propozycje 

Film ten powstał na podstawie książki Johna Steinbecka o tym samym tytule. Opowiada on o dwójce przyjaciół przemierzających pogrążone w Wielkim Kryzysie USA w poszukiwaniu pracy na farmach.

Główny bohater poświęca się pracy, rezygnując z podróży poślubnej ze swoją żoną. Udziela kredytów budowlanych mieszkańcom miasta, w którym mieszka, a to wszystko ma miejsce w czasach Wielkiego Kryzysu Gospodarczego. Walka o biznes, której towarzyszy seria niefortunnych wypadków prowadzi go do załamania nerwowego i chęci popełnienia samobójstwa.

Film przedstawia perspektywę małej dziewczynki dorastającej we wczesnych latach Wielkiego Kryzysu. Jej ojciec traci pracę, a ona postanawia pomóc matce w prowadzenie domowego biznesu. Okazuje się to trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Leave a comment