O historii Stanów Zjednoczonych można dowiadywać się z książek, podróży, ale także z filmów. Te ruchome obrazy to nie tylko doskonały sposób, żeby wyobrazić sobie problemy i zmagania ludzi w jeszcze nie tak dalekiej przeszłości, lecz także poćwiczyć swój język. Niniejszy artykuł rozpoczyna cykl: filmy o historii USA, a tutaj na tapet bierzemy pierwszą dekadę XX w.

Filmy o historii USA – western

Czy wiedzieliście, że termin Dziki Zachód stał się znany m.in. dzięki filmom z gatunku western?

Klasyczne westerny obejmują wiek XIX i pierwszą dekadę XX wieku, a ich fabuła oscyluje wokół:

  • potyczek kowbojów, będących w służbie prawa, z gangami czy z rdzenną ludnością Ameryki,
  • wojny secesyjnej (w XIX w.) czy walki z przestępczością.

Kino westernowe wzbudza obecnie wiele kontrowersji. Z jednej strony ze względu na zniekształcanie rzeczywistości, a z drugiej za rasistowskie podejście to przedstawiania historii. Obrazy filmowe akcentujące wyższość białego człowieka nad rdzenną ludnością, ale także zachowania i światopogląd niektórych reżyserów pozostawiały wiele do życzenia.

Westernom często zarzuca się, że ukazują białego człowieka jako bohatera, który ratuje pojmaną kobietę z rąk „dzikusów”, czyli rdzennych mieszkańców. Narracja odbiega jednak znacznie od rzeczywistości, mitologizując historię Stanów Zjednoczonych, gdyż to właśnie biali osadnicy odpowiedzialni byli za eksterminacje rdzennej ludności.

Filmy o historii USA (pierwszej dekady XX w.) – sprawdźcie poniższe propozycje!

Poszukiwacze – rdzenni mieszkańcy jako złoczyńcy

Główny bohater wraz ze swoim kompanem wyruszają na poszukiwania, aby odnaleźć pojmane przez rdzenną ludność bratanice. Protagonista poprzysięga zemstę na rdzennym plemieniu.

W samo Południe – zmierzch Dzikiego Zachodu

Film ten przedstawia historię szeryfa miasteczka, który za życiową misję postawił sobie obronę mieszkańców przed bandą bandytów. Nikt jednak go w tych działaniach nie wspiera, nawet jego żona. Takie rozwiązanie fabularne odnosiło się do zmierzchu westernu, który w swojej klasycznej, gloryfikującej działania białego człowieka formie, przestawał mieć prawo bytu.

W następnym artykule z serii: filmy o historii USA dowiecie się o kinie obrazującym czasy prohibicji i okres międzywojenny z perspektywy amerykanów.

Leave a comment