Obozy językowe pozwalają na, inną od tej spotykanej w szkole, naukę języka. Jesteś w wieku nastoletnim? A może jako rodzic zastanawiasz się czy nie wysłać swojej pociechy na taki edukacyjny obóz w wakacje? W niniejszym artykule dowiecie się, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego obozu i czy w ogóle jest to gra warta świeczki.

Obozy językowe – dla kogo?

Obozy językowe przeznaczone są dla dzieci oraz młodzieży i mogą, ale nie muszą być powiązane one z wyjazdami za granicę.  Wyjazdy organizowane w Polsce najczęściej odbywają się w atrakcyjnych miejscach typu jezioro czy morze po to, aby móc połączyć zabawę z nauką. Oczywiście można znaleźć też rozmaite obozy za granicą, jednak są to opcje dużo bardziej kosztowne.

Obozy językowe – jaki wybrać?

Przed wyborem obozu należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Wielkość grupy, bo wiadome jest, że im większa grupa, tym niższa skuteczność.
  • Metody nauki – najskuteczniejsza jest nieustanna konwersacja w języku angielskim. Unikajmy obozów, na których robione są wyłącznie zadania z książek, a nauczyciel mówi po polsku. W wakacje formy nauki powinny różnić się od tych szkolnych i łączyć zabawę z edukacją.
  • Osoby uczące języka – czy są to native speakerzy, osoby wykwalifikowane z renomowanych szkół językowych, czy po prostu studenci
  • Czy obóz zwieńczony jest testem językowym – stanowi to ważny czynnik motywujący do nauki

Czy warto jechać na obóz językowy?

Wcześniej wspomniane zostało, że za najlepszą metodę nauki języka uchodzi metoda komunikacyjna. Wiąże się ona z rozmową w języku angielskim np. poprzez pracę w grupach czy ćwiczenie dialogów.

Tak się składa, że dobre obozy językowe realizują tę metodę nauki języka. Dlatego stanowią doskonałą propozycję dla osób, które chcą przełamać barierę językową, upłynnić swój język i poczuć się swobodniej. Warto na nie jeździć o tyle, o ile realizują tę metodę nauki. W przypadku wyjazdów za granicę jest to pewnik. Jednak jeśli chodzi o te organizowane w Polsce, to zawsze należy się zorientować przed ich wyborem, tj. sprawdzić organizatora i opinie.

Leave a comment