Lata 70. w USA były czasem burzliwym – wzrosła nieufność wobec władzy, a amerykański sen na pewien czas ustąpił kryzysowi. Był to jednak bardzo ciekawy czas dla kina. Wielkie wytwórnie filmowe podupadły i w grę weszli autorzy kina, którzy zmienili sposób patrzenia na film. Poznajcie kino amerykańskie lat 70.

Kryzys polityczny i wzniosłe problemy międzynarodowe

Zaskoczony skutecznością walki wietnamskich żołnierzy Richard Nixon zarządził stopniowe wycofywanie się amerykańskich wojsk z pola walki. Wracający do domu rodzinnego Amerykanie stanęli przed wielkim znakiem zapytania: jak żyć z doświadczeniami takiego okrucieństwa? Wojna jednak trwała aż do 1975 roku i rozprzestrzeniła się nawet do Kambodży. Czy wiedzieliście, że radykalizm w zwalczaniu komunizmu doprowadził do przejęcia władzy w Kambodży przez Pol Pota, krwawego dyktatora, który doprowadził do rzezi milionów? 

W latach 70. w USA miał również miejsce jeden z największych amerykańskich kryzysów politycznych, którego wywołał skandal Watergate. Prezydent Nixon zezwalał na korupcje, podsłuchy i wykradanie poufnych danych, aby doszło do jego reelekcji. Gdy w 1974 roku opinia publiczna się o tym dowiedziała, był zmuszony oddać się do dymisji. Stołek prezydenta przejął po nim Gerald Ford, który zmuszony był posprzątać cały bałagan. Inflacja, kryzys naftowy, bezrobocie i jeszcze brak zaufania do polityków. Nowy prezydent wzburzył publikę ugodowym podejściem do Forda, jednak sprawdził się w innych kwestiach. Nawiązał relacje z Chinami, poprawił relacje z ZSRR i stanął w obronie Palestyńczyków.

Jeszcze lepsze działania podjął rządzący w latach 1977-1981 prezydent Jimmy Carter. Czy wiedzieliście, że w 2002 roku Carter otrzymał pokojową nagrodę Nobla? To on załagodził konflikt egipsko-izraelski, poprawił sytuację kobiet i nałożył sankcje na Związek Radziecki, który to dokonał inwazji na Afganistan. Mimo obecnych problemów politycznych, kino amerykańskie lat 70. okazało się objawieniem.

Rzućmy okiem na amerykańskie filmy z lat 70.

Kryzys w postrzeganiu organów ścigania i wzrost przestępczości sprawił, że narodziła się postać Brudnego Harry’ego. Dla Eastwooda był to początek wielkiej kariery, ale tak naprawdę odżył cały gatunek filmu kryminalnego.

  • Rozmowa (reż. Francis Ford Coppola, 1974)

Coppola w latach 70. znacznie bardziej zasłynął filmami Ojciec Chrzestny i Czas Apokalipsy, ale warto również sięgnąć po Rozmowę. Jest to świetna aluzja do skandalu Watergate oraz rosnącego poczucia utraty prywatności w USA. 

  • Taksówkarz (reż. Martin Scorsese, 1976)

Absolutny klasyk lat 70., uniwersalna opowieść o tym, co wojna robi z człowiekiem. Robert De Niro włóczy się po ulicach tętniącego życiem Nowego Jorku, jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Kino amerykańskie lat 70. zrodziło prawdziwego autora kina, jakim do dziś jest Martin Scorsese.

Leave a comment